Často kladené dotazy
Jaká je hlavní výhoda krmení Rufkami?

Hlavní výhoda našich krmiv je výroba za nízkých teplot. Syrové suroviny si zachovávají živiny ve své přirozené formě, nezničené teplem. Proto se krmení Rufkami blíží tomu, co je pro psa a jeho trávící trakt nejpřirozenější stravou - syrovému masu. Ve výrobě navíc používáme spoustu kvalitního masa. Levné náhražky, chemii ani plnidla ve složení našich granulí nenajdete.

Jak vyrábíte granule Rufruf?

Granule vyrábíme metodou “lisování za studena s čerstvým masem”, která se v zahraničí někdy nazývá “lisování za čerstva”. Jedná se o výrobní proces, při kterém vstupují do lisu čerstvé ingredience. Tyto složky lisujeme za nízkých teplot a tak vznikají pelety, které si uchovávají více aktivních látek, vitamínů a výživových hodnot oproti klasické extruzi nebo lisování za studena. Díky tomu jsou Rufky přirozenější formou potravy pro psa.

Jaký je rozdíl mezi Rufkami a ostatními značkami lisovaných granulí?

Největší výhodou Rufek oproti ostatním značkám lisovaných granulí je složení. Jsme jediný výrobce, který umí do lisovaných granulí přidat čerstvé maso a zeleninu. Ostatní značky používají pouze sušené suroviny, které jsou pro psa o něco hůře stravitelné. Co byste si k obědu dali vy? Čerstvou rybu nebo sušenou rybu? Čerstvé batáty nebo bramborové vločky?

Jaký je rozdíl mezi Rufkami a extrudovanými granulemi?

Extruze je proces, při kterém se suroviny vaří za vysokých teplot v rozmezí 150-200°C. Tato nešetrná úprava má za následek silnou denaturaci živin a degradaci surovin. To znamená, že se při vaření ze surovin vyvaří pryč velké množství zdravých látek. Na konci zbyde v podstatě jen spálená sušenka, do které se pak živiny musí uměle dodat. Lisování za studena s čerstvým masem je k surovinám mnohem šetrnější. Díky tomu si Rufky zachovají více prospěšných látek ve své přirozené formě (nezničené teplem). Rufky jsou proto zdravější, chutnější a snadněji stravitelné.

Jaké maso používáte při výrobě

Na prvním místě ve složení naleznete opravdové, kvalitní, čerstvé maso. Na místě druhém pak maso sušené. Původ masa, ze kterého naše granule vyrábíme, si důkladně ověřujeme. Spolupracujeme pouze s lokálními farmáři, kteří zajišťují zvířatům etické podmínky k životu. Například krůtí v našich granulích pochází z volného chovu. Treska zase z volného oceánu, nikoliv z hospodářských chovů.

Jakou zeleninu používáte při výrobě?

K ostatním surovinám v našich granulích přistupujeme úplně stejně jako k masu. Kvalita je pro nás na prvním místě. Díky nízkým teplotám si zelenina uchová spoustu zdravých vitamínů ve své přirozené formě. Při výběru zeleniny jsme se navíc zaměřili na “zdravější” formu sacharidů. Místo rýže nebo obilí využíváme batáty, které mají nižší glykemický index. Díky tomu Rufky nevedou ke vzniku cukrovky, obezity nebo problémům s kloubama.

Kde vyrábíte Rufky?

Rufruf je česká firma. Veškerý výzkum a vývoj produktů probíhá v ČR. Část svých produktů vyrábíme v naší výrobně na okraji Prahy. Další část potom v zahraničí. Za výběrem konkrétního výrobce pro naše granule stály osobní návštěvy desítek provozoven. Na tomto základě jsme si vybrali takovou, která disponovala možností přidat do granulí čerstvé maso a umožnila nám tak vyrábět jen z těch nejkvalitnějších surovin a zpracovávat je za nízkých teplot. Takto náročným kritériím odpovídá jen hrstka továren především v západní Evropě. My jsme si pro spolupráci zvolili jednu, která se nachází u malého městečka v Holandsku a to hlavně proto, že sdílí naši vizi. Tou je výroba takových receptur, které by každý z nás dal i vlastnímu psovi. Kvalita produktu je pro nás na prvním místě.

Bobtnají granule Rufruf psovi v žaludku?

Granule Rufruf v psím žaludku nebobtnají. Krmivo se v žaludku pozvolna rozpouští a pes jej dokáže strávit během 24 hodin. Pokud byste si naši odpověď chtěli ověřit sami, udělejte si doma jednoduchý pokus: dejte granule do sklenice s vodou a pozorujte, jak se postupně rozpouštějí.

Proč jsou granule Rufruf lépe stravitelné než extrudované granule?

Trávicí trakt psa je od přírody uzpůsoben pro trávení syrových surovin. U klasických granulí nastává ten problém, že spoustu “průmyslově” upravených surovin pes jednoduše strávit nedokáže. Takto zpracované suroviny vytvářejí nadměrnou zátěž na žaludek a mohou vést ke vzniku alergií a potravinové intoleranci (např. alergie na kuřecí maso). Lisované granule se podobají syrovému masu. To znamená, že i jejich trávení je pro psa mnohem snazší.

Jak správně přejít na granule Rufruf?

Při přechodu na Rufky musíte začít pomalu. Ideální způsob je Rufky postupně přimíchávat do původních granulí a dávku postupně navyšovat. Během 10 dnů pak přejít na Rufky úplně.

Den 1-3: Do původních granulí přimíchejte 25 % denní dávky Rufek. Sledujte stolici a pokud je pevná, můžete dávku zvýšit. Pokud je řídká, setrvejte na této dávce dokud nebude stolice tvrdá. Při zavádění Rufek nezapomeňte ubrat dávku původních granulí.

Den 3-5: Do původních granulí přimíchejte 50 % denní dávky Rufek a postupujte stejně jako v předchozím kroku

Den 5-7: Do původních granulí přimíchejte 75 % denní dávky Rufek a postupujte stejně jako v předchozím kroku.

Den 7-10: Pokud je stolice pejska tvrdá, můžete začít krmit Rufkami naplno.

Můžu míchat Rufky s extrudovanými granulemi?

Ano. Při přechodu na Rufky to doporučujeme.

Můžu míchat Rufky s konzervou?

Ano. Díky snadné stravitelnosti jsou Rufky vhodné i při podávání s konzervou.

Kolikrát denně mám krmit Rufkami?

U krmení Rufkami doporučujeme krmit minimálně 2x denně. Někteří pejskové jsou při přechodu na lisované granule citlivější a mohou si ublinkávat. Proto je lepší krmnou dávku rozdělit.

Co dělat, když si pejsek po Rufkách ublinkává?

Někteří pejskové mohou být na lisované granule citlivější. Pokud si váš pejsek ublinkává, snižte krmnou dávku o cca. 10%. Dále doporučujeme krmit alespoň 2x denně.

Proč má pes po Rufkách větší stolici?

Po granulích Rufruf by váš pejsek měl vylučovat menší a méně zapáchající výkaly oproti extrudovaným granulím. Pokud však váš pejsek vylučuje více, je možné, že pejskovi dáváte větší dávku, než reálně potřebuje. Někdy je potřeba dávku mírně poupravit, například krmit o 10 % méně, než doporučujeme.

Proč má můj pejsek po granulích Rufruf častější stolici?

Při krmení granulemi Rufruf je možné, že váš pes bude častěji potřebovat na velkou. To je způsobeno tím, že suroviny v našich granulích jsou zpracovány v takové formě, která podporuje funkci střev. Takto zpracované ingredience mají takzvaný čistící efekt. To vše také znamená, že váš pes lépe vylučuje a neusazují se mu ve střevech zbytky potravy, které mohou být živnou půdou pro parazity a nežádoucí bakterie. Dokud váš pejsek nehubne, tak častější stolice není žádný problém.

Pro které psy jsou vhodné granule Rufruf?

Rufky jsou vhodné pro veškerá plemena a všechny věkové kategorie. Při sestavování receptur jsme důsledně dbali na to, aby v krmivu byly obsaženy všechny látky, které pes potřebuje po celý svůj život - od narození až po zdravé stárnutí. Nemusíte se tak bát, že by vašemu pejskovi s našimi granulemi něco chybělo. Pro malá a miniaturní plemena doporučujeme Minigranule. Pro střední a větší plemena doporučujeme granule standardní velikosti.

Jak vybrat granule pro malého a miniaturního psa?

Pro malé a miniaturní psy doporučujeme naše minigranule. Granule nejsou tvrdé, takže u malých plemen nehrozí problém s kousáním.

Jak vybrat granule pro středního a velkého psa?

Pro střední a větší psy doporučujeme vybrat granule standardní velikosti. Nebojte se, granule obsahují všechny potřebné látky pro podporu kloubů a pohybového aparátu.

Do kdy je potřeba granule Rufruf spotřebovat?

Granule Rufruf neobsahují žádné chemické konzervanty. Jediným konzervačním prostředkem je proces vysoušení, který člověk používá již tisíce let. Granule Rufruf mají proto oproti extrudovaným granulím kratší datum spotřeby. Rozhodně se však nemusíte bát o zdraví svého psa. Naše granule vydrží nezávadné až 9 měsíců od data výroby. Určitě tak nemusíte mít strach, že by se vám zkazili.

Proč můj pes pije více vody, když ho krmím granulemi Rufruf?

Pokud jste vašeho psa krmili syrovou nebo mokrou stravou, která obsahuje více vody, můžete zaznamenat, že po granulích Rufruf váš pes více pije. To je však naprosto normální, protože naše granule jsou suché a mají oproti původní stravě nižší obsah vody. Tekutiny je proto třeba doplnit. Pokud jste však krmili extrudovanými granulemi a váš pes pije více, je možné, že psoví dáváte větší objem potravy, než potřebuje. V tomto případě krmnou dávku snižte o 10%.

Máte další dotazy?

Napište nám na ruf@rufruf.cz!