Často kladené dotazy
Co jsou granule lisované za čerstva?

Lisování za čerstva je výrobní proces, při kterém vstupují do lisu čerstvé ingredience. Tyto složky lisujeme za nízkých teplot a tak vznikají pelety, které si uchovávají více aktivních látek, vitamínů a výživových hodnot oproti klasické extruzi nebo lisování za studena.

Jak se zpracovává maso používané v granulích lisovaných za čerstva?

Při lisování za čerstva se používá pouze čerstvé maso, které je šetrně upraveno za teploty do 90°C. Tato teplota zajišťuje zánik patogenů a současně zachování výživových hodnot. Následně se takto upravené čerstvé maso smíchá s dalšími surovinami a dále se lisuje za nízkých teplot. V Rufrufu navíc používáme pouze kvalitní maso v human-grade jakosti, pocházejících z volných chovů

Jaké maso se používá v klasických lisovaných granulích?

Většina značek lisovaných granulí používá pouze takzvané sušené maso. Na obalu výrobku je tak například uvedeno ve složení “sušené hovězí maso mleté”. Co si ale pod tímto pojmem představit? Ačkoli se tato složka krmiv vyrábí z různě kvalitního syrového masa, výrobní proces je vždy stejný. Syrové maso se nejprve rozemele. Následně se upravuje za pomocí páry po dobu 40-90 minut při teplotách v rozpětí 130-140 °C. Poté se maso několikrát suší při nízkých teplotách, aby se z něj odpařila nežádoucí vlhkost. Vysušené maso se dále znovu namele, až něj vznikne suchý prášek. Ten se poté přidává jako jedna ze vstupních ingrediencí přímo do lisu během výroby lisovaných granulí. Takto navržený výrobní proces má nicméně zásadní nedostatek: Doba mezi přípravou masa a jeho přidáním do granulí je jednak velmi dlouhá. Navíc kvůli vysokým teplotám a opakovaným vysoušením rozhodně na výstupu již ani zdaleka nelze mluvit o čerstvé surovině s velkým množstvím živin.

Lze použít při výrobě lisovaných granulí čerstvé maso?

Hlavní standardně užívanou surovinou v lisovaných granulích je sušené maso. Čerstvé maso přirozeně bude vždy dosahovat vyšší výživové hodnoty a je také lépe stravitelné. Proč jej tedy většina značek do lisovaných granulí nepřidává? Limitem pro výrobu lisovaných granulí jsou zejména výrobní technologie. Jednoduše: Ne každá továrna na psí krmiva je adekvátně vybavena pro zpracovávat čerstvého masa.

U nás v Rufrufu díky našim technologiím dokážeme čerstvé maso do krmiv přidávat. Nicméně je nutné jej ještě před lisováním tepelně upravit, aby došlo k zániku patogenů. Předepsaná norma pro výrobu krmiv definuje hodnotu 90 °C. Jen tak si můžeme být stoprocentně jistí, že naše čerstvé maso skutečně není závadné. Oproti extruzi a běžnému lisování je maso v našich granulích zpracováno za nižších teplot a je tedy výživnější a lépe stravitelné.

Proč se čerstvé maso v granulích Rufruf zpracovává při teplotě do 90 °C?

Regulace Evropské Unie vyžaduje, aby čerstvé maso obsažené v potravinách určených pro domácí zvířata prošlo tepelným zpracováním, a to minimálně na 90 °C. Tím je zajištěno, že jsou potraviny zdravotně nezávadné a bez patogenů. Většina výrobců krmiv však zpracovává ingredience výrazně nad tuto teplotu. Což má ale negativní vliv na obsah cenných živin. Rozhodli jsme se proto zpracovat naše krmivo pro domácí mazlíčky za co nejnižší teploty, abychom zachovali naopak co nejvyšší výživové hodnoty a zároveň zajistili, že naše výrobky budou bezpečné a zdravotně nezávadné.

Jak je to s dalšími surovinami kromě masa?

K ostatním surovinám v našich granulích přistupujeme úplně stejně jako k masu. Podobně tak zpracováváme i zeleninu nebo ovoce. Dokonce 90 % veškerých ingrediencí bylo tepelně upraveno na 90 °C. Díky tomu si tyto složky krmiva zachovávají vysoké nutriční hodnoty a jsou zdravější. Jediné látky, které nelze připravit za nižších teplot, jsou některé minerály. U nich je to však zcela přirozené, protože termickými reakcemi vznikají i v přírodě, jejich zahřátí tak ničemu nevadí.

Kolik masa obsahují granule Rufruf?

V našich recepturách používáme smíšený zdroj živočišných bílkovin. Díky tomu zajistíme ve všech našich krmivech obsah kompletní škály kvalitních bílkovin. Psí strava se tak blíží tomu, co by konzumoval ve volné přírodě. Naše receptury obsahují 30 % čerstvého masa a dále 20% enzymaticky upraveného masa. Dohromady tento podíl odpovídá zhruba 90 % obsahu masa v syrové formě (v poměru k ostatním ingrediencím). Enzymaticky upravené maso má navíc tu výhodu, že je velice snadno stravitelné a vhodné i pro alergiky.

Jaký je původ masa, které používáte ve svých recepturách?

Věříme, že zdroj bílkovin je to, na čem nejvíce záleží, pokud se jedná o zdraví a vitalitu každého psa. Proto v našich granulí používáme pouze maso, které pochází z volných chovů. V našich granulích rozhodně nenajdete žádné masokostní moučky nebo masné produkty ze zbytkových surovin. Treska v našich granulích pochází z volného oceánu a byla ulovena udržitelným způsobem (MSC certifikace rybolovu).

Kde se vyrábějí granule Rufruf?

Rufruf je česká značka. Část svých produktů vyrábí v České Republice a část v zahraničí. Za výběrem konkrétního výrobce pro naše granule stály osobní návštěvy desítek provozoven. Na tomto základě jsme si vybrali takovou, která disponovala možností přidat do granulí čerstvé maso a umožnila nám tak vyrábět jen z těch nejkvalitnějších surovin a zpracovávat je za nízkých teplot. Takto náročným kritériím odpovídá jen hrstka továren především v západní Evropě. My jsme si pro spolupráci zvolili jednu, která se nachází u malého městečka v Holandsku a to hlavně proto, že sdílí naši vizi. Tou je výroba takových receptur, které by každý z nás dal i vlastnímu psovi. Kvalita produktu je pro nás na prvním místě.

Bobtnají granule Rufruf psovi v žaludku?

Gralule Rufruf v psím žaludku nebobtnají, protože je vyrábíme procesem lisování za čerstva. Krmivo se proto v žaludku postupně rozpustí a pes jej dokáže strávit během 24 hodin. Pokud byste si naši odpověď chtěli ověřit sami, udělejte si doma jednoduchý pokus: Dejte granule do sklenice s vodou a pozorujte, jak se postupně rozpouštějí.

Proč jsou granule Rufruf lépe stravitelné než extrudované granule?

Díky nižším teplotám v procesu lisování za čerstva si suroviny zachovávají vyšší nutriční hodnoty a lepší stravitelnost. Zároveň ve všech našich recepturách používáme čerstvé maso spolu s dalšími ingrediencemi o vysoké kvalitě. Také ty jsou velmi dobře stravitelné. Samotný proces lisování navíc pomáhá mnohem rychlejšímu rozpouštění granulí v žaludku. Proto projdou celým metabolismem již během 24 hodin oproti 48 hodinám v případě granulí extrudovaných. To mimo jiné také umožňuje míchat granule Rufruf i s jinými druhy krmiv, jako jsou například masové konzervy nebo čerstvé maso.

Jsou granule Rufruf bez obilovin?

Ano, veškeré receptury Rufruf jsou bez obilovin. Při sestavování nutričního složení jednotlivých produktů jsme striktně dbali na to, aby sacharidy v našich granulích pocházely pouze z dobře stravitelných zdrojů, jako jsou například batáty a vláknina pak pouze ze zeleniny. Navíc v Rufrufu nenajdete žádnou chemii, barviva ani dochucovadla.

Jak přejít na granule Rufruf?

Při přechodu na nové granule je nutné postupovat pomalu. Rozhodně nedoporučujeme pejskovi z ničeho nic nasypat plnou misku nových granulí. Mohli byste mu tak způsobit průjmy nebo jiné zdravotní obtíže související se zažíváním. Ideální je přecházet na nové krmivo postupně v průběhu 10 až 14 dnů. Při přechodu ncméně nedoporučujeme míchat granule Rufruf s extrudovanými granulemi, a to z toho důvodu, že oba druhy granulí se rozkládají jinak dlouho. Jejich kombinace by mohla psovi způsobit zažívací potíže.

Nejlepší způsob jak začít s granulemi Rufruf:

Krmíte pejska 1x denně?

Den 1-5:

Postupně snižujte dávku extrudovaných granulí a průběžně pejska dokrmujte granulemi Rufruf, jako byste mu dávali pamlsky. Pokračujte až do okamžiku, kdy polovinu denní dávky bude tvořit Rufruf a polovinu původní granule.

Den 6-10:

Pokud krmíte jedenkrát denně, rozdělte denní dávku na snídani a večeři. Snídaně by pak měla být tvořena výhradně granulemi Rufruf. Na večeři naopak pejskovi dávejte původní granule. Pozorujte, jestli je pejsek následujících 5 dní v pořádku, a pokud ano, můžete mu dávat granule Rufruf i na večeři.

Krmíte pejska 3x denně?

Den 1-4:

Postupně snižujte dávku extrudovaných granulí a zároveň průběžně pejska dokrmujte granulemi Rufruf, jako byste mu dávali pamlsky. A to až do okamžiku, kdy polovinu denní dávky bude tvořit Rufruf a polovinu původní granule.

Den 5-8:

Na oběd podávejte Rufruf, na snídani a večeři podávejte původní granule.

Den 9-12:

Na snídani a na oběd krmte granulemi Rufruf, na večeři krmte původním krmivem.

Den 13 a dále:

Zde už krmíte pouze granulemi Rufruf.

Můžu míchat granule Rufruf a extrudované granule?

Nedoporučujeme míchat granule Rufruf s extrudovanými granulemi. Je to z toho důvodu, že oba druhy granulí se rozkládají jinak dlouho a jejich kombinace by mohla způsobit zažívací potíže.

Proč můj pes pije méně vody, když ho krmím granulemi Rufruf?

Jestliže jste svého psa původně krmili granulemi extrudovanými, které v žaludku bobtnají, váš pes potřeboval více vody, protože bobtnání způsobuje absorpci vody a vyvolává pocit žízně. Granule Rufruf v žaludku nebobtnají, ale pozvolně se rozpouštějí, a tedy neabsorbují žádnou vodu. Zvíře potom ani nepotřebuje doplňovat tolik tekutin.

Proč můj pes pije více vody, když ho krmím granulemi Rufruf?

Pokud jste vašeho psa krmili syrovou nebo mokrou stravou, která obsahuje více vody, můžete zaznamenat, že po granulích Rufruf váš pes více pije. To je však naprosto normální, protože naše granule jsou suché a mají nižší obsah vody oproti původní stravě. Tekutiny je proto třeba doplnit. Pokud jste však krmili extrudovanými granulemi a váš pes pije více, je možné, že nedodržujete krmnou dávku a psovi dáváte větší objem potravy, než potřebuje. V tomto případě je důležité dodržovat krmnou dávku a případně ji upravit.

Jaké očekávat vylučování a stolici?

Po granulích Rufruf by váš pejsek měl vylučovat menší a méně zapáchající výkaly oproti extrudovaným granulím. Pokud však váš pejsek vylučuje více, je možné, že pejskovi dáváte větší dávku, než reálně potřebuje. Někdy je potřeba dávku mírně poupravit, například krmit o 5-10 % méně než doporučujeme, protože každý pejsek může mít odlišný metabolismus.

Proč má můj pejsek po granulích Rufruf častější stolici?

Při krmení granulemi Rufruf je možné, že váš pes bude častěji potřebovat na velkou. To je způsobeno tím, že suroviny v našich granulích jsou zpracovány v takové formě, která podporuje funkci střev. Takto zpracované ingredience mají takzvaný čistící efekt. To vše také znamená, že váš pes lépe vylučuje a neusazují se mu ve střevech zbytky potravy, které mohou být živnou půdou pro parazity a nežádoucí bakterie.

Nabízí Rufruf vzorky na zkoušku?

Ano, standardně granule Rufruf nabízíme i v menších baleních na zkoušku. Stačí si vybrat příslušnou velikost balení v našem e-shopu.

Do kdy je potřeba granule Rufruf spotřebovat?

Granule Rufruf neobsahují žádné chemické konzervanty. Jediným konzervačním prostředkem je proces vysoušení, který člověk používá tímto způsobem již tisíce let. Granule Rufruf mají proto oproti extrudovaným granulím kratší datum spotřeby. Rozhodně se však nemusíte bát o zdraví svého psa. Naše granule vydrží nezávadné až 9 měsíců od data výroby. Určitě tak nemusíte mít strach, že by se vám zkazily.

Pro které psy jsou vhodné granule Rufruf?

Granule Rufruf jsou vhodné pro veškerá plemena a všechny věkové kategorie. Při sestavování receptur jsme důsledně dbali na to, aby v krmivu byly obsaženy všechny látky, které pes potřebuje po celý svůj život - od narození až po zdravé stárnutí. Nemusíte se tak bát, že by vašemu pejskovi s našimi granulemi něco chybělo.

Máte další dotazy?

Napište nám na ruf@rufruf.cz!