▷Jak vybrat správná antiparazitika pro vaše pejsky
Klíšťata a blechy se opět začínají hlásit o slovo. S nadcházejícím teplým počasím tak můžeme čekat jejich častější výskyt. A jelikož je pro ně kožíšek vašeho pejska ideálním hotelem, je potřeba překazit jim ubytování. Tihle nepříjemní parazité mohou být pro psy opravdu nebezpeční, je proto na místě projít si možnosti, které nám český trh nabízí a být tak o krok napřed.
Co je antiparazitikum?
Ať už proti vnitřním parazitům jako jsou třeba tasemnice nebo škrkavky, nebo proti vnějším parazitům, jako jsou blechy či klíšťata, je potřeba se účinně bránit. Takovou obranou jsou právě antiparazitika. Přípravky ve formě tabletek, kapiček nebo třeba obojků, které dokážou udržet vašeho čtyřnohého přítele v bezpečí.
Vnější paraziti
Obojky proti blechám a klíšťatům
Obojky pro pejsky patří mezi oblíbenou kombinovanou ochranu proti vnějším parazitům. Několik měsíců v kuse dokážou pomocí postupného uvolňování látek v nich obsažených účinně odpuzovat nežádoucí návštěvníky v každém vývojovém stádiu, přesto bezpečně pro ně samotné. Mezi nejznámější výrobce patří Foresto, Kiltix, Bolfo.
Výhody
- Dají se sehnat pro malá i velká psí plemena
- Voděodolný obojek má snadnou údržbu
- Je to jedna z nejméně nebezpečných farmaceutických alternativ, chránící tělo psa rovnoměrně
- Další výhodou je dlouhá životnost
Nevýhody
- Nevýhodou může být případná alergická reakce vašeho mazlíčka, je proto potřeba vždy dobře sledovat, zda se pes nezačal chovat neobvykle-zda nezvrací, nebo se třeba neosype či mu nevypadává kolem obojku srst, v takovém případě je potřeba jej ihned sundat
- Vyšší pořizovací cena
- Ideální spíše pro krátkosrstá a méně huňatá plemena
- Nefungují ihned, trvá několik dní než se účinná látka rozprostře po celém těle psa a chrání ho tak dostatečně
Pipety
Pipety pro psy upřednostňují pejskaři, kteří nechtějí psovi dávat další obojek, přesto potřebují svého domácího přítele ochránit před vnějšími parazity. Nejedná se přitom jen o blechy a klíšťata, ale i o bodavý hmyz nebo třeba roztoče. Výrobci slibují ochranu na 1-2 měsíce, a to na všechna vývojová stádia parazitů už po 24 hodinách od aplikace pro blechy a do 48 hodin pro klíšťata. Podle váhy psa tak zvolíte velikost a od 8 týdne věku psa můžete aplikovat mezi jeho lopatky. Mezi přední výrobce patří Frontline, Advantix a Trixie.
Výhody
- Jednoduchá aplikace s takřka žádnými vedlejšími účinky
- Voděodolnost je deklarovaná už 48 hodin po aplikaci
- Nijak neomezuje, což je ideální třeba pro pejsky, kteří nemají rádi obojky
Nevýhody
- Krátká životnost, jelikož účinek trvá 1-2 měsíce
- Tak se může finálně i prodražit jejich nákup, jelikož musíte několikrát do roka opakovat
- Musíte si pohlídat správné dávkování- podle velikosti vašeho psa zvolit správnou velikost pipety
- Jen pro psy starší 8 týdnů!
- Je potřeba aplikovat správně na kůži přesně mezi lopatky či hřbet, aby si pes látku nevylízal, než se stačí vstřebat
- Určitým omezením může být i to, že správně by se pejsek neměl koupat alespoň 2 dny před a 2 dny po aplikaci
- Časté šamponování nebo i každodenní dlouhé koupání ve vodě snižuje účinnost
Repelenty
Další možnou ochranou před vnějšími parazity, jako jsou blechy, komáři a roztoči jsou repelenty. Ale pozor, dobře si přečtěte, zda je přípravek určen jen na pelech a dalších prostor, či i samotného psa. Repelent buď nastříkáte na zvíře stejně jako u lidí, před každou procházkou. Nebo může být určen k likvidaci škůdců z ostatních povrchů, a v tom případě ho aplikujete třeba pelech. Přední výrobci jsou Arpalit Neo, Biokill, Fitprex.
Výhody
- Repelenty jsou velmi účinné
- Nejsou nijak finančně náročné
- Vhodné pro všechna plemena psů
Nevýhody
- Nutné aplikovat pravidelně
- Tím se může opět prodražit jejich pořizování
- Nutné si dobře přečíst k čemu je přípravek určen
Tablety
Tablety pro psy jsou asi nejideálnější variantou ochrany, je možné je pořídit pouze u veterináře, takže jejich použití je korigované a hlídané. Jejich účinnost je až na 12 týdnů a psi jej dobře snášejí. Tabletku nemusíte balit do šunky a složitě do psa dostávat, voní jako pamlsek, takže většina psů ji nemá problém jednoduše pozřít. Je to ideální ochrana proti vnějším i vnitřním parazitům. Tabletku rozdělíte dle potřeby, na základě váhy psa. Výrobci jsou Bravecto nebo třeba Nexgard.
Výhody
- Snadná aplikace, voní jako pamlsek, takže psům chutná
- Možná rada od veterináře
- Působí proti vnějším parazitům jako jsou klíšťata či blechy i proti vnitřním jako je tasemnice či škrkavka
- Nemusíte na psa nic kapat a hlídat ho, nebo kontrolovat obojky, jednoduše tabletu pozře a máte vystaráno
Nevýhody
- Jednoduché dávkování, dle váhy psa, přesto je potřeba si to pohlídat
- Účinnost je poměrně krátkodobá a může se tak jejich nákup opět prodražit
- Nemají repelentní efekt, tzn. že blecha či klíště umírá až po zakousnutí, teoreticky tak může přenést nebezpečnou chorobu
Další možné varianty:
- Elektrické odpuzovače, které můžete připnout na obojek psa. Impulzy které vydávají, mají odpuzovat parazity. Nelze se s nimi však koupat.
- Antiparazitní deky, oblečky nebo šátky.
- Kosmetika ve formě šamponů, atd.
- Existují samozřejmě i přírodní formy těchto antiparazitik. Máme vyzkoušeno a můžeme doporučit např. značku ARAVA (pipety, obojky).
POZOR !!!
- Pozor u plemen s rizikem mutace MDR1 genu! Pro psy s touto mutací jsou některé antiparazitní látky životu nebezpečné! Máte-li kolii, šeltii, borderku nebo příbuzné plemeno, potom velký pozor na výběr antiparazitik! Nechte svého psa otestovat na mutaci genu MDR1.
- Antiparazitika nikdy nekombinujte! To že neúčinkují neznamená, že látka na těle psa není. Kombinací či zvýšováním dávky se může pes přiotrávit.
- Antiparazitika, která jsou určená jen pro psy, nikdy nepoužívejte pro kočky! Obsahují totiž látku, která je pro kočky smrtelně nebezpečná. Na kočičky tedy vždy jen s označením JEN / TAKÉ pro kočky. Pozor by se mělo dát i v případě, že pejsek má na sobě obojek či pipetu určené jen pro něj a sdílí s kočkami společnou domácnost.
Vnitřní paraziti
Vnitřní parazité neboli endoparazité, mezi které patří nejčastěji tasemnice či škrkavky, jsou důvodem pravidelného odčervování psů. Sáňkování-čili ježdění zadkem po zemi-však častěji značí přeplněné anální váčky, které je třeba vymáčknout. Někdy může značit také přítomnost vnitřních parazitů. Pes může ale i zvracet, mít průjmy nebo přestat žrát. To si můžete hlídat buď sami, nebo to často připomínají i veterináři. Vždy se s nimi poraďte o způsobu odčervení. Mezi oblíbené výrobce patří například Caniverm.
Výhody
- Snadná aplikace ve formě pasty či tabletky
- Vhodné i pro štěňata
- Nízká pořizovací cena
Nevýhody
- Potřeba dobře přečíst návod a vypočítat velikost dávky dle váhy psa
- Nevhodné pro psy s poškozenými játry
POZOR !!!
- Štěňata i koťata se již rodí začervená. Proto je důležité dodržet počáteční odčervovací schéma. Pokud byste totiž odčervovali najednou, můžete tak ohrozit jejich život. Vnitřní parazité při hubení vylučují toxickou látku a pokud je jí mnoho, je to samozřejmě životu pejska či kočičky nebezpečné.
- Odčervovací přípravky (obsaženou účinnou látku) je potřeba střídat. Jinak si parazité vytvoří rezistenci a přípravek tak nebude fungovat.
- Odčervováky musí být proti oblým i plochým parazitům a vždy na konkrétní váhu vašeho zvířete.
- Odčervěte zvíře vždy před plánovaným očkováním. A to min. 1 týden před.
Jak vybrat to nejlepší?
Nejlepší radu vám dá nejspíše veterinář, důležité je se zamyslet, co máte za pejska. Zda žije venku, či doma. Jak moc a hlavně jakému nebezpečí je vystaven, a před čím ho tak chcete vlastně chránit. Zároveň pro vás bude určitě důležité vyhodnocení poměru cena-výkon. Některým nedělá problém hlídat si to a pravidelně aplikovat, jiní upřednostní dlouhodobější variantu účinku.
TIP: Nepodceňujte prevenci ve formě šampónů, pravidelného kartáčování a čištění pelíšku. Dobře si pročtěte příbalové informace a v případě nejasností se poraďte s veterinářem.