Dostal se váš pes ke kuřecím kostem a vás teď trápí, jestli jsou pro něj nebezpečné? Ano, kuřecí kosti mohou být pro psy velmi nebezpečné, zejména pokud jsou vařené. Vařené kosti mají tendenci se tříštit a mohou způsobit vážná poranění trávicího traktu, jako jsou průrazy žaludku nebo střev, udušení či vnitřní krvácení. Syrové kuřecí kosti jsou méně rizikové, ale stále vyžadují opatrnost. Přečtěte si, jak postupovat a jak minimalizovat riziko zdravotních potíží.
Co dělat, pokud pes sežral kuřecí kosti?
To, že se pes dostane k vařeným kuřecím kostem a rozhodne se na nich pochutnat, je noční můra většiny páníčků. Rizikovost vařených kostí je dobře známá, ale tato situace může nastat překvapivě jednoduše. Co tedy v této chvíli dělat?
1. Zachovejte klid
Nepropadejte panice. Mnoho psů zvládne malé množství kuřecích kostí bez problémů, ale je nutné je pečlivě sledovat. Psa nenechávejte bez dozoru. Po požití kuřecích kostí je nutné ho sledovat minimálně 48 hodin, protože problémy se mohou projevit se zpožděním. U některých případů, zejména při podezření na zablokování střev, může být nutné sledování po dobu až 5 dní.
Pozorně si všímejte následujících příznaků, a pokud se některý z nich objeví, okamžitě kontaktujte veterináře.
Nadměrné slinění
Pokusy o zvracení
Apatie a neklid
Bolesti břicha (pes může kňučet, zaujímat nepřirozené polohy)
Ztráta chuti k jídlu
Krvavá stolice nebo zácpa. Krvavá stolice může mít podobu jasně červené krve ve stolici (krvácení z tlustého střeva nebo konečníku) nebo černé, dehtovité stolice (natrávená krev z žaludku či tenkého střeva).
2. Nepokoušejte se psa donutit ke zvracení
Vyvolat u psa zvracení je v tomto případě velmi špatný nápad, který by napáchal více škody než užitku. Kosti by totiž mohly poranit jícen nebo poškodit ústní dutinu psa.
3. Podpořte trávení bezpečnými potravinami
Pokud pes nevykazuje žádné varovné signály, můžete mu pomoci lépe kosti strávit:
Vařená rýže a dýně – změkčí stolici a usnadní průchod trávicím traktem. Touto směsí nahraďte běžné krmivo psa, ale poprvé mu dejte najíst nejdříve 12 hodin po požití kostí.
Bílé pečivo nebo vařené brambory – tyto potraviny mohou obalit ostré úlomky a pomoci jim projít trávicím traktem bezpečněji.
Dostatek vody – zajistěte psovi přístup k čerstvé vodě, která pomůže trávení a hydrataci.
Běžné krmivo – pokud pes vypadá v pořádku, po 24 hodinách mu můžete začít podávat běžné krmivo. I nadále ho ale sledujte.
Tip: Pokud máte jakékoliv pochybnosti, je vždy nejlepší se poradit s veterinářem. Rentgenové vyšetření může odhalit, zda se kosti pohybují trávicím traktem bezpečně, nebo zda hrozí komplikace.
Proč jsou kuřecí kosti pro psa nebezpečné?
Stejně jako ostatní kosti, i kuřecí kosti ve vařeném stavu jsou pro psa nevhodné, a to z následujících důvodů:
Tříštivost – vařené kosti se snadno lámou na ostré úlomky, které mohou poranit vnitřní orgány. Projevuje se krví ve stolici, bolestí břicha, neklidem, kňučením nebo odmítáním pohybu.
Udušení – pes se může kostí udusit, zejména pokud ji spolkne bez rozkousání. Projevuje se kašláním, lapáním po dechu, modráním sliznic.
Zablokování střev – velké kusy kostí mohou způsobit neprůchodnost střev, což vyžaduje chirurgický zákrok. Projevuje se zvracením, zácpou nebo neschopností vylučovat, apatií, nechutenstvím, nafouklým břichem.
Infekce a zánět pobřišnice – pokud dojde k protržení střevní stěny, hrozí infekce a zánět, což je život ohrožující stav. Projevuje se silnou bolestí břicha, horečkou, ztuhlým postojem, zvracením a rychlým zhoršováním celkového stavu.
Jak předcházet tomu, aby pes snědl kuřecí kosti?
Jak je známo, psi mají výborný čich a kosti dokáží objevit během chvilky. Prevence je základ, proto dodržujte tato opatření:
Nikdy nenechávejte kosti v dosahu psa – vyhazujte je do koše s pevným uzávěrem a nenechávejte kosti na lince či stole, pokud se na něj pes dokáže dostat.
Dávejte psovi bezpečné alternativy – psi kosti milují, tak jim je dopřejte. Preferujte ale nevařené hovězí morkové kosti, kuřecí krky, křídla a hřbety, krůtí a kachní hřbety a jehněčí kosti. Potřebu žvýkání uspokojí také naše žvýkací pamlsky.
Krmte psa vyváženou stravou – dobře nakrmený pes méně často hledá zbytky jídla. Přečtěte si, jak a čím krmit psa, aby jeho strava byla zdravá a vyvážená.
Používejte pozitivní výcvik – učte psa povel „pusť“, aby vám v případě potřeby dobrovolně vydal nebezpečný předmět.
Pokud váš pes sežral kuřecí kosti, je důležité sledovat jeho stav. Ne vždy to znamená okamžitou hrozbu, ale je nutné být obezřetný a v případě jakýchkoliv problémů okamžitě kontaktovat veterináře. Prevence je vždy lepší než řešení následků, proto se snažte předejít podobným situacím. Zajímat by vás také mohl článek Mohou psi kosti, který vám napoví, jaké kosti psovi můžete bez obav podávat.