▷10 důležitých věcí, které musíte vědět o Jack Russel teriérovi

Pejsek menších rozměrů s velkým srdcem, tak bychom mohli lehce popsat jack russel teriéra. Nenechte se zmást jeho velikostí, tihle psi mají obří výdrž a vůli. Jako správný teriér chviličku neposedí, a tak můžete už dopředu uvažovat, co všechno byste chtěli s tímhle raráškem podniknout. Jistí si můžete být jen tím, že se nikdy nezastaví. Navíc díky své inteligenci se velmi rychle učí. Nepokazí žádnou legraci, a přitom je dokonale skladný. Tihle pejsci mají opravdu všechna pozitiva, pokud patříte mezi sportovně založené jedince, kteří ho dokážou dostatečně zabavit. Nyní si přiblížíme tohle plemeno o něco více a ukážeme si, jak z něho udělat dokonalého psího parťáka.

10 věcí, které o jack russel teriérovi musíte vědět

 • Jack Russel teriér je pejsek menších rozměrů, což představuje velkou výhodu pro ty z vás, kteří si chtějí pořídit věrného parťáka, ale nemají velké obytné prostory. Navíc se s ním díky jeho velikosti i bezproblémově cestuje. 
 • Díky tomu, že se jedná o malé psí plemeno, není finančně náročné. Neměli byste však podceňovat kvalitní krmivo, jelikož je tenhle pejsek velmi aktivní, potřebuje kvalitní stravu. Nejlepší je samozřejmě barfovat, pokud však nemáte čas nebo dostatek informací, můžete zkusit granule, které se tomu nejvíce přibližují, jako jsou české granule Rufruf.cz, vyrobené z kvalitního masa od lokálních farmářů.
 • Obří výhoda je i jejich zdraví. Tihle psi netrpí závažnějšími chorobami, a když už je potřeba u veterináře něco řešit, není to u těchto menších psích plemen tak finančně náročné. 
 • Nedoporučuje jack russel teriéra během prvního roku přehnaně zatěžovat. Mnoha z budoucích problémů, lze předejít koupí psa s PP a zároveň kvalitní a vyváženou stravou.
 • Jack Russel teriéři jsou lovci, to znamená, že jim nic neujde. Mají silně vyvinuté lovecké pudy, které je nutí být neustále ve střehu. Zároveň se v jejich malém těle skrývá duše velkého bojovníka, takže je možné, že bude bojovat i ve chvílích, kdy to nebude potřeba.
 • Důležité je mít dobře zabezpečený prostor, ve kterém se nachází, protože tenhle dobrodruh nemá problém s tím, zajít si na výlet za dobrodružstvím i bez vás.
 • S tímhle prckem zvládnete velké věci, díky jejich energické povaze, vysoké inteligenci a vitalitě jsou velmi šikovní v psích sportech.
 • JRT je ideální pro začátečníky, pokud nepodceníte společné začátky, je lehce ovladatelný a dokáže se i rychle naučit základní povely.
 • Tihle psi jsou tvrdohlaví se sklony k dominanci vůči ostatním psům. Je proto naprosto zásadní je od malička zvykat na ostatní psy, lidi, děti, seniory, prostě na vše, co v budoucnu budou muset tolerovat. I když si přivezete domu maličký uzlíček lásky, který nebudete chtít pouštět k ostatním, aby mu někdo neublížil, pamatujte, že musíte tuhle obavu překonat a nechat ho se socializovat, jinak by mohl mít v budoucnu opravdu velký problém.
 • Stejně tak je důležité je navykat i na zvuky, dopravní prostředky nebo třeba různé povrchy, aby v budoucnu neměl žádný problém. 

Povaha

Tihle drobci jsou opravdu dříve slyšet, než vidět, přitom si velmi často dovolují na psy, kteří jsou mnohonásobně větší, než oni sami. Hyperaktivita je jejich příjmením. Jsou veselí a živí, velmi energičtí a temperamentní. Jejich chytrost a hravost jde ruku v ruce s impulzivitou. Aby se stali v budoucnu nejlepšími parťáky, nikoli ustrašenými a agresivními jedinci, bude potřeba jim pomoci pochopit, jak se ve společnosti projevovat, a to nezvládnete jinak, než včasnou socializací. Doma budou rádi středem pozornosti. Potřebují ale neustále stimuly, jinak se začnou nudit a vše demolovat. Rychle si zamilují celou rodinu, přesto pánička budou mít jen jednoho, a ten s nimi nejlépe pořídí, pokud svou důsledností získá jejich důvěru.

Zdravotní rizika

JRT mají tuhý kořínek. Dokonce se někteří jedinci dožívají i úctyhodného věku, výjimkou nejsou ani 16 -letí teriéři, kteří poskakují vedle svého pánička. Přesto se ani jim nevyhnou některá onemocnění. Mezi ty patří:

 • Dysplazie kyčelního kloubu, luxace pately: I když by se mohlo zdát, že problémy s pohybovým ústrojím jsou závažnější u psů velkých plemen, může potrápit i takového prcka, jako je jack russel, proto je potřeba nepřetěžovat psa v růstové fázi života (dlouhé procházky, skoky do výšky, běh po tvrdém povrchu). Neméně podstatná je kvalita krmiva, a to alespoň prvních 12 měsíců. Ačkoli je hodnotná strava finančně náročnější, vložená investice se vám jednoznačně vyplatí. 
 • Hluchota: ta plyne nejspíše z jejich bílého zabarvení, je proto potřeba kontrolovat, zda váš pes neztrácí sluch a zavčasu řešit. Oboustrannou vrozenou hluchotu odhalíte sami, jednostrannou pouze veterinář. 
 • Alergie – jack russelové trpí různými alergiemi, pokud se často otírají a drbou, zajděte za veterinářem.
 • Oči: luxace čočky, šedý zákal nebo třeba progresivní retinální atrofie. Upřímné a oddané oči JRT je třeba pohlídat, pokud zpozorujete problém, okamžitě navštivte veterináře.

Výchova jack russela aneb jak psovi zajistit vhodné aktivity

Výchova a výcvik JRT je specifická. Má velkou výhodu v tom, že je velmi inteligentní a malý svým vzrůstem. To pro vás představuje výhodu v tom, že se nemusíte bát, že byste ho nezvládli ovládat, přesto v případě, že podceníte výcvik, může se stát díky své tvrdohlavosti a loveckým pudům opravdu problémovým parťákem.  

I když si domů přivezete opravdu malinké stvoření, které bude neuvěřitelně roztomilé, nepodceňte vaše společné začátky. Rychle si zvykne na uvolněná pravidla a těžko se znovu nastavuje režim. Věřte, že se vám to vyplatí, a stejně důležitá je od prvního dne i socializace. I když je malý a roztomilý, nebojte se, že by mu někdo ublížil, pouštějte ho prozkoumávat okolí a seznamovat se, je to totiž naprosto zásadní.

Socializace bude alfou a omegou všeho, aby tenhle pes správně fungoval. Prosím uvědomte si to a nepodceňte ji. Možná si říkáte, no a co, tak bude vyjíždět, vždyť je malý, nikomu nic neudělá. Opak je však pravdou, může to být problém. Život vedle neustále napruženého čtyřnohého přítele, který vyvolává konflikty, nesnese se s nikým a dovoluje si i na mnohem větší psy se pro vás po čase stane únavným. A problém nastane ve chvíli, kdy akce vyvolá reakci u psa, který si to nenechá líbit a opravdu může vašemu vysvětlit, že takhle se chovat nemá.

U JRT jsou základem kratší výcvikové pasáže doplněné pozitivní motivací. Když má náladu, dokáže se učit snadno a rychle, nebude ho bavit však dlouhý dril. Zlomit jeho důvěru by mohl i nátlak. Využijte jejich nadšení a postupujte ve výcviku trpělivě, ale hlavně důsledně. Každý pes musí ovládat alespoň základní poslušnost, aby byl život s ním pohodový. Jako lovec je naprogramovaný k lovu, takže se může stát, že i přes sebelepší výcvik se v něm čas od času probudí touhy vydat se za zvěří. Proto je potřeba neustále trénovat, než si budete opravdu jisti, že vám neuteče.

Vzhledem k jejich vitalitě, přemíře energie a neutuchající vůli bude výcvik poměrně snadný. Bavit je bude i nadstavba, která neobsahuje jen učení, ale i zábavu, jako je běh, agility nebo dogfrisbee. Vzhledem k jejich tvrdohlavosti však bude ze začátku potřeba nastavit jasná pravidla, jinak převezme vaši domácnost do vlastních tlapek. 

Cesty hromadnou dopravou, základní manipulaci, hlasité zvuky nebo pobyt v kleci. Učte ho vše, co by měl bez problémů zvládat. Je na vás, jaká pravidla nastavíte, důležité je po něm nechtít hned od začátku nemožné, ale postupně mu vše ukazovat a navykat ho na vaše potřeby.

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Tihle pejsci okamžitě zapadnou všude. Možná vás překvapí, jak lehce si najdou cestu ke každému, kdo jim hodí párkrát míček. Milují společnost lidí, milují děti, svoji rodinu i další zvířata, ovšem pouze za předpokladu, že na začátku nepodceníte socializaci. Ta je pro tohohle letitého lovce základní, aby nepřevládly jeho přirozené lovecké pudy.

Důležité je si uvědomovat nejen obří výhody spojené s jeho velikosti, ale i nevýhody. Tou může být, že pokud máte menší děti, nemusí odhadnout způsob, jak s pejskem zacházet. Je proto důležité jim ukázat, jak se k němu mají chovat, co si můžou dovolit a co mu nesmí dělat. Ulehčíte tak budoucnost sobě, svým dětem i čtyřnohému příteli.

Pro svou tvrdohlavost mohou zkoušet, co vydržíte. Nastavte proto od prvního dne jasná pravidla a těmi se řiďte. Jen díky důslednosti, dokážete tomuhle pejskovi vysvětlit, jak to bude ve vaší rodině chodit.

Finanční náročnost

Jack Russel teriér patří mezi malé psy. Tím pádem bude opravdu méně náročné ho živit, než třeba zabavit. Zatímco dostatek hraček bude základ, krmení bude, co se financí týká, spíše okrajovou záležitostí. Samozřejmě je důležité, a je potřeba zvolit to správné, ale nebude ho potřeba denně tolik. Denní dávka pro vašeho psa bude přibližně 60 gr granulí denně, což vyjde přibližně na 200-400 Kč měsíčně. 

Za štěně s PP zaplatíte i 15 000 Kč, doporučujeme však udělat tuto větší investici na počátku, a ušetřit si možné budoucí výdaje na veterině, které mohou nastat za psíka bez PP. 

Dále bude potřeba zajistit veškerou výbavu. Pelech, misky na vodu a žrádlo, hračky, krmivo pro štěňata a výcvikové pomůcky, což může vyjít až na 4 tisíc Kč.

Shrnutí:

RokVýdajeNa co?
Celkové výdaje za první rok25-35 tisíc Kčpořízení, krmivo, veterina, pomůcky
Celkové výdaje za další roky4-6 tisíc Kčkrmivo, veterina, pomůcky

Krmivo a péče

Jack Russel teriér patří v mnoha státech mezi nejvíce oblíbená psí plemena. Jeho radost ze života je nakažlivá, proto získává čím dál více pozornosti. Menší vzrůstu, velký svým duchem. Jeho velikosti je však potřeba přizpůsobit stravu. Základem je vybrat kvalitní krmivo, které podpoří jeho zdraví. Hodně živin v malém balení, aby zbytečně nepřibíral. A pokud nechcete zvolit barf, psovi nejpřirozenější způsob stravování, je na čase se poohlídnout po granulích, které se mu blíží, jako jsou třeba granule Rufruf.cz. Dávkujte dle návodu na obalu, s ohledem na věk, aktivitu a stáří psa. U štěněte rozdělte krmnou dávku 4-5x denně, jak je zvyklí, později dávku rozdělte do 2 jídel denně. 

JRT nejsou nároční na péči, mají krátkou a hladkou srst, která nevyžaduje pravidelnou úpravu ani kartáčování. Vykoupat je potřeba jen, pokud je opravdu špinavý. Díky jeho aktivitě se asi nestane, že by měl přerostlé drápky, jelikož se mu neustále obrušují, ale kdyby ano, určitě je potřeba je zastřihnout. Tihle psi nemívají problém, jsou zdraví a vitální, přesto radši čas od času zkontrolujte uši, oči a zuby, aby neměl zánět nebo jiný problém. V takovém případě neváhejte navštívit lékaře a vše řešte zavčasu.

Vzhled

Psí plemeno menšího vzrůstu dosahující maximálně 30 centimetrů a 6 kilogramů, fenky jsou o něco menší. Má vyvážené, rovnoměrně osvalené tělo pokryté hladkou či hrubší krátkou srstí. Na silném krku je usazená menší hlava s mandlovými oči, černým čumáčkem a vysoko posazenými uši trojúhelníčkového tvaru svěšenými dolů. Na prodlouženém těle je vysoce posazený ocas nošený vzpřímeně. Elegantní držení těla zbarveného do bíla s hnědými a černými znaky po těle. Osrstění je buď hladké, lámané nebo hrubé.

Chovné stanice Jack Russel teriérů

V případě, že si plánujete pořídit JRT, doporučujeme psa s PP, níže uvádíme některé z chovných stanic.

ČR

CHS MyWay

CHS Armonia Cania

CHS Little Big Jack

CHS z Heřmánkového kopce