10 důležitých věcí o Anglickém Kokršpanělovi, které musíte vědět

Věčný optimista a od pohledu sympaťák, to je anglický kokršpaněl. Jeho vlnitá hedvábná srst a přirozená inteligence z něho dělají velmi příjemného společníka, jak pro mladší, tak starší generace. Jejich velkou předností je neutuchající elán, díky kterému umí na dlouhé hodiny zabavit vaše děti, ale zároveň si užije i „gaučing“ s vašimi prarodiči. Tenhle od pohledu smíšek má velmi přátelský kukuč, jeho povaha je však do značné míry ovlivněná jeho loveckými pudy. Musíte si proto dobře rozmyslet, zda dokážete ukočírovat takový temperament. Tenhle pohodář miluje vodu a jídlo, sázet proto musíte na pozitivní metodu výcviku a dlouhé procházky doplněné o nějaké ty koupačky. Kokři mají rádi děti, a při dostatečné socializaci vychází i s ostatními zvířaty. Nyní si přiblížíme tohle plemeno o něco více a ukážeme si, jak z něho udělat dokonalého psího parťáka.

10 věcí, které o kokršpanělovi musíte vědět

 • Díky jeho velikosti je ideální, jak na zahradu k domečku, tak do bytu. Ani na jednom místě nebude trpět, pokud mu věnujete dostatek společného času.
 • Jednou z položek, které je třeba dopředu dobře zvážit je krmivo. Pokud chcete zdravého psíka, nebude to úplně levné, určitě se to však vyplatí. U aktivních psů, je důležitá kvalitní strava. Nejlepší je samozřejmě přirozená strava ve formě barfování. Nahradit to lze granulemi, které se snaží barfu, co nejvíce přiblížit. Takové jsou třeba Rufky.
 • Pro svoji přátelskou povahu, přizpůsobivost a velikost jsou ideální, jak do rodiny s dětmi, tak pro seniory.
 • Jejich srst je nádherná, vlnitá a hedvábná. Určitě ji snadno propadnete a budete ji chtít často prohrabávat. Aby však taková zůstala je potřeba se ji pravidelně věnovat.
 • Kokršpanělové patří mezi lovce, což trošku nabourává výcvik. I když se budete snažit být důslední a trpěliví, je možné, že čas od času se nechá unést. Jejich tvrdohlavost bude určitě náročná, tvrdším zacházením byste však mohli jejich důvěru zlomit.
 • Díky své inteligenci jsou dobří na nejrůznější sporty. Pokud máte zájem nějak zpestřit společně strávený čas, doporučujeme dogdancing, trénink stopování nebo třeba flyball.
 • Angličtí kokršpanělé milují jídlo, to umožňuje snadnější výcvik, pozor byste však měli dát na nadváhu, které můžou snadno propadnout.
 • Tihle psi mohou v rámci přešlechtění trpět na různá onemocnění. Pomoci může výběr psa s PP.
 • Pro svou univerzálnost a velikost s ním můžete podnikat různá dobrodružství a lehce cestovat, je potřeba mu jen vše dopředu ukázat, aby věděl, jak se, kde chovat.
 • Za pomoci dobré socializace je i skvělým parťákem pro další zvířecí obyvatelé domu.

Povaha

Anglický kokršpaněl má velmi akční a přátelskou povahu. Díky přebytku energie jsou to opravdu hraví psíci, kteří nepokazí žádnou srandu. Pro své silně vyvinuté lovecké pudy se zdají být velmi temperamentní a pravdou je, že není snadné zvládnout jejich tvrdohlavost. Chce to opravdu trpělivého a důsledného majitele, který bude vědět, jak na ně. Jsou inteligentní a velmi rádi se učit nové věci. Zabavit je můžete nejen za pomocí fyzické aktivity, jako je dogdancing nebo flyball, ale i mentalní aktivitou jako jsou různé hlavolamy. Umí se vybičovat k velkým výkonům, stejně jako si užít „gaučing“. Jejich nekonfliktní povaha je předurčuje k životu ve smečce, ať už lidské nebo zvířecí.

Zdravotní rizika

Kokršpanělové se obecně řadí mezi zdravá psí plemena, přesto jejich přešlechťování s sebou nese čas od času i některé problémy. Mezi nejčastější patří:

 • Dysplazie kyčelního kloubu: Nejčastější onemocnění většiny středně velkých a velkých psích plemen, je dysplazie kyčelního kloubů a osteochondrolýza. Dědičné nekrotické onemocnění kloubů. Onemocnění ústí v artrózu, což zvířeti přináší bolestivý pohyb. Vhodnou prevencí je nepřetěžovat psa v růstové fázi života (dlouhé procházky, skoky do výšky, běh po tvrdém povrchu). Neméně podstatná je kvalita krmiva, a to alespoň prvních 12 měsíců. Ačkoli je hodnotná strava finančně náročnější, vložená investice se vám jednoznačně vyplatí. Ušetřené náklady na krmivo by se vám později mohly propsat do výrazně dražší veterinární péče. Doporučuje se také jít mezi 12-16. měsícem se psem na rentgen. Právě v tomto věku se dysplasie může odhalit, což umožňuje včas změnit životní styl psa a zahájit účinnou prevenci.
 • Šedý zákal: Ve srovnání s jinými plemeny psů je u nich i častější problém s očima. Je proto důležité je hlídat a při prvním náznaku vyhledat veterináře.
 • Záchvaty vzteku: Možná to zní až neuvěřitelně, ale tihle psi mají opravdu záchvaty, připomínající epileptické záchvaty, při kterých dochází k absolutnímu vyčerpání psa. Pokud se takové chování u vašeho psa objeví, navštivte veterináře.
 • Vestibulární syndrom: Onemocnění vnitřního ucha, které může být doprovázeno poruchami rovnováhy. Častá je i oboustranná hluchota.
 • Nadváha: Jak už bylo několikrát zmíněno, tihle psi mají vydatný apetit, to však může představovat problém. Následky se propisují na celkové zdraví i psychickou pohodu psa, proto při prvním náznaku nadváhy přidejte psovi pohyb a snižte krmnou dávku.

Výchova kokršpaněla aneb jak psovi zajistit vhodné aktivity

Anglický kokršpaněl je hravý akčňák, který potřebuje Vás, abyste s ním trávili společný čas. Za prvé by se jinak zabavil tak, že by se vám to nejspíš nemuselo líbit, a za druhé špatně snáší samotu. Je proto ideální vymyslet společné aktivity, které ho unaví, a zároveň tak budují váš vzájemný vztah. Rád se zúčastní každé procházky či výšlapu, miluje vodu, takže ani koupačky mu nebudou cizí. Šikovní jsou i pro nejrůznější psí sporty, jako je například agility či dogdancing a milují i inteligentní hračky v podobě nejrůznějších hlavolamů.

Díky své inteligenci je práce s ním poměrně snadná. Je však potřeba nic od samého začátku nepodcenit. Abyste udolali jeho tvrdohlavost a temperament, musíte za pomocí pamlsků trénovat a trénovat. Tvrdohlavost spojená s jeho přirozenými loveckými pudy tvoří opravdu neuvěřitelný koktejl neovladatelnosti, který by vám jinak mohl pořádně zamotat hlavu. 

Velmi oblíbená technika pozitivní motivace při výcviku je směr, kterým byste se měli jednoznačně vydat. Nezlomíte tak jeho důvěru a ukážete mu, že po dobrém si budete rozumět. Důležitá bude i jeho včasná socializace. Protože i když jsou tihle psi nekonfliktní a neagresivní, je třeba jim ukázat, že se nemusí ničeho obávat. Jinak by mohli konflikt řešit útokem či útěkem, ani jedno však není pro vaše dlouhodobé bezstarostné soužití ideální.

U štěňat nezapomeňte dávkovat množství pohybu postupně. Je to pes středního vzrůstu, který může mít v budoucnu problém s pohybovým aparátem, proto ho nechte správně se vyvinout.  Neměli bychom ho tak nechat pohybovat po tvrdém povrchu (chodník, betonové hřiště). Nevhodné jsou rovněž skoky (na postel, na gauč, do auta).

Nezapomeňte pejskovi od samého začátku ukazovat vše, co chcete, aby ovládal. Usnadníte si tak společnou budoucnost. Berte ho všude s sebou, najděte mu dostatek zábavy v podobě procházek, běhu či psích sportů. Prohlížejte mu tlamičku, koukejte do uší nebo tahejte za tlapičky a noste v náručí, musíte ho totiž přivyknout na kontakt, dost to usnadní třeba návštěvy u veterináře. Naučte ho jezdit v přepravce nebo ho vezměte do dopravního prostředku. Zvykejte ho na hluk, učte ho pravidla vaší domácnosti a nedělejte ústupky, buďte trpěliví a důslední.

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Angličtí kokršpanělé jsou opravdu bezproblémoví parťáci, jak pro starší, tak mladší generace. Díky velikosti, přizpůsobivosti a přátelské povaze mohou setrvat hodiny na gauči, ale zabaví i vaše nejmladší. Je však důležité naučit děti, jak se k nim mají chovat, těžko totiž odpouštějí špatné zacházení.

Důležitá bude jeho socializace. Jako u každé rasy, je prostě potřeba podpořit jeho nekonfliktní povahu a ukázat mu, jak to funguje ve smečce. Jinak by mohli ze strachu útočit či utíkat, což by nebylo na tolik let společného života rozhodně žádoucí. I pro jeho lovecký pud by mohl nastat problém, proto je lepší, ho se vším seznámit hned od samého začátku a předejít tak jakýmkoli problémům.

Finanční náročnost

Anglický kokršpaněl je středně velký pes, což s sebou přináší určitou finanční náročnost. Za štěně s PP můžete zaplatit v průměru i přes 20 000 Kč. Na začátku samozřejmě přijdou výdaje v podobě pelechu, misek na vodu a žrádlo, hraček, krmiva pro štěňata a výcvikových pomůcek, což může vyjít na 2 - 5 tisíc Kč.

Angličtí kokršpanělé mohou kvůli jejich přešlechťování trpět na různá onemocnění, nelze však dopředu vypočítat, kolik vás budou jednotlivé návštěvy u veterináře stát, proto s nimi nebudeme počítat, a je místo toho dobré podpořit zdraví psa výběrem štěněte s PP a zároveň kvalitní stravou, která je půl zdraví. To si logicky žádá kvalitnější a tím pádem dražší granule.

Krmivo se přepočítává nejčastěji pro představu 100gr krmiva na 10kg váhy psa. To znamená, že pokud máte 15 kilového psíka a denní dávka granulí, dle zvolených granulí a aktivitě psa, bude přibližně 150 gr granulí denně, vyjde to přibližně na 700-1000 Kč měsíčně.

Shrnutí:

RokVýdajeNa co?
Celkové výdaje za první rok35-55 tisíc Kčpořízení, krmivo, veterina, pomůcky
Celkové výdaje za další roky15-25 tisíc Kčkrmivo, veterina, pomůcky

Krmivo a péče

Anglický kokršpaněl je pejsek se silnou vazbou na své majitele, osamělost v něm spouští frustraci, je proto potřeba mu věnovat dostatek společného času. Vybít baterky mu můžete na delší procházce, aportem, během nebo třeba pořádnou turistikou. Miluje vodu, což je další možná aktivita, kterou ho zabavíte. Pokud se mu budete dostatečně věnovat, je třeba počítat i s opravdu kvalitním krmivem, které podpoří jeho zdraví. Musíte si totiž uvědomit, že máte doma středně velkého přešlechtěného psa.

Kokra byste měli každý den vyčesávat, má totiž delší srst, ve které se lehce drží různé nečistoty a vznikají dredy. S koupáním to nepřehánějte a zvolte to jako krajní možnost. Je pravděpodobné, že tenhle vodomil, to vyřeší často za vás.

Pokud mu nedopřejete tolik aktivity, kolik by potřeboval, bude potřeba čas od času i zkontrolovat jeho váhu, protože tihle psi mohou lehce sklouznout k nadváze. Dle potřeby, stříhejte i drápky. Kontrolovat nezapomeňte i uši a oči. V případě potřeby, pokud se pes přehnaně drbe, nebo mu hodně teče z očí, vezměte ho k veterináři.

Vzhled

Středně velký, asi 15 kilový pejsek, má vysportovanou postavu s velmi signifikantní hedvábnou vlnitou srstí. Ta má hned několik barevných provedení, hnědou, červenou, zlatou i černou, a někdy jsou tito krasavci i vícebarevní. Jejich hluboký hrudník, dobře klenutá žebra, a rovnoměrně osvalené nohy utváří vyváženou tělesnou stavbu. Jejich hlava má protáhlý tvar a dlouhé uši, mandlové oči a přátelský kukuč jsou pro tyhle psy velmi typické. Dříve byl klasický i tupírovaný ocásek, nyní už se však od toho upouští.

Chovné stanice anglických kokršpaňělů

V případě, že si plánujete pořídit kokra, doporučujeme psa s PP, níže uvádíme některé z chovných stanic.

Chovatelská stanice Andraste

Chovatelská stanice Chelsealine

Chovatelská stanice Dream of Silesia

Z Borové samoty

Ze země Pipikel

Chovatelská stanice pod ořechem